-

Planowanie ślubu wymaga dobrej organizacji ze strony Państwa młodych. Wybór sali weselnej, oprawy muzycznej, fotografa czy sukni ślubnej i garnituru to jedna z podstawowych spraw, z którymi trzeba się zmierzyć. Następnie przychodzi czas na pozostałą oprawę uroczystości. Istotną częścią planowania wesela są między innymi dekoracje weselne. Duża dostępność ozdób, a także zmieniające się trendy nie ułatwiają zadania parze młodej. Często, trudno zdecydować się na konkretne rozwiązania, a ważne jest, żeby dekoracje nie były przypadkowe i elegancko się uzupełniały. Jak więc dobrze wybrać dekoracje na wesele?

Jak więc dobrze wybrać dekoracje na wesele?

Najistotniejszą dekoracją wesela tradycyjnie są kwiaty. Zdobią one najważniejsze osoby podczas ślubu-towarzyszą Pannie młodej w postaci bukietu, Panu młodemu w butonierce, a nieraz również świadkom. Kwiaty są również ważnym elementem dekoracji kościoła podczas ceremonii ślubnej oraz sali weselnej, którą zdobią, nadając jej uroczysty klimat. Myślę, że żadne przyjęcie weselne nie wyglądałoby dobrze, gdyby nie zostało dopełnione kompozycjami z żywych kwiatów układanych na stołach.

Podstawą przy wyborze kwiatów oraz innych dekoracji na wesele jest ich dobór do klimatu, w jakim jest organizowany ślub. Na charakter ślubu natomiast mają wpływ elementy takie jak np. suknia ślubna czy chociażby sala weselna. Zazwyczaj kwiaty dobiera się tak, aby te z bukietu panny młodej współgrały z kompozycjami na sali czy dekoracjami użytymi  przy ozdobie samochodu ślubnego. Planując dekoracje, weź pod uwagę kolor i charakter sukni ślubnej i sali weselnej. Dzięki temu wybierzesz kolorystykę kwiatów, która będzie pasować do całości. Możesz zdecydować się na jeden kolor, kilka jego odcieni lub zestawić ze sobą kilka kolorów. Pamiętaj jednak żeby nie przesadzić i czasem warto postawić na neutralne kolory. Charakter, w jakim urządzona jest sala weselna, będzie mieć wpływ również na dobór naczyń i dekoracji, które będą stanowić podstawę do kompozycji kwiatowych. Zupełnie inne dekoracje pasować będą do rustykalnej gospody i eleganckiej restauracji.

Sala bankietowa, sala balowa:

dekoracje na wesele Jak wybrać dekoracje na wesele? 2 2 1024x683

Sala przeważnie duża i często urządzona z przepychem. Kojarzycie eleganckie detale na ścianach, sufitach i zdobione kolumny? Dekoracje na takiej sali bez dyskusji trzeba dopasować do niej. Kolorystyka kompozycji kwiatowych, serwetek i winietek zależna będzie od kolorystyki, w jakiej utrzymane jest pomieszczenie. Można również pokusić się o klasyczną biel i zieleń, która wszędzie się odnajdzie. Niestety, ale sala ma przewagę i to do niej trzeba się w pewnym stopniu dopasować. Ważne, aby w przypadku sali bankietowej dekoracje i kwiaty były eleganckie. Mogą to być np. róże, storczyki, lilie, hortensji. Doskonale uzupełnią je również gustowne świeczniki. Unikać trzeba na pewno naturalnych materiałów-drewna, juty i kwiatów polnych.

Elegancka sala, minimalistyczna

dekoracje na wesele Jak wybrać dekoracje na wesele? 4 2 713x1024

Charakteryzuje się eleganckim, prostym wnętrzem. Minimalizm widoczny jest tutaj także w kolorystyce- podstawowe, neutralne kolory ścian, zasłon i dodatków. W takiej sali, która jest doskonałym tłem na zastosowanie rozmaitej kolorystyki, sprawdzi się większość kwiatów. Ważne jednak, żeby nie stosować kwiatów polnych i nie przesadzać z ilością dekoracji. Kompozycje mogą być wysokie, niskie, zwarte lub luźne i lekkie w formie. Do kompozycji mogą być użyte naczynia np. metalowe lub szklane.

Sala rustykalna

dekoracje na wesele Jak wybrać dekoracje na wesele? 3

Sala, która będzie również charakteryzować się prostym wnętrzem, ale zauważyć już tu będzie można elementy drewna, i ciepłe, jasne, romantyczne kolory. Wesele w stylu rustykalnym cieszy się obecnie dużą popularnością. Warto wykorzystać przy jego dekoracji naturalne materiały takie jak drewno, len, juta oraz romantyczne koronki. Często wykorzystywanym motywem jest lawenda, wrzos, konwalia. Dekoracje weselne mają wyglądać lekko i naturalnie. Doskonale sprawdza się tu również kwiaty sezonowe, wspaniale w klimat wpisze się niezastąpiona i elegancka, a zarazem skromna gipsówka. Dużo dekoracji na Twoje wesele w stylu rustykalnym można wykonać samemu, a między innymi naczynia na kwiaty, świeczniki… Wystarcza różnego rozmiaru słoiki, butelki oraz sznurek jutowy i dekoracje DIY gotowe.

dekoracje na wesele Jak wybrać dekoracje na wesele? karczma

Gościńce i karczmy

Gościńce i karczmy to sale kojarzące się z wiejskim weselem i pysznymi swojskimi wyrobami, drewniane elementy, grube bele, cegły i beton tworzą klimat w wiejskim stylu. Dopasować dekoracje nietrudno. Przede wszystkim stawiamy na naturalne materiały.

Latem, kiedy natura obfituje w owoce i zboża, można również skorzystać i wykorzystać je do kompozycji i dekoracji. Będzie to tanie i budżetowe, a efektowne rozwiązanie.

Motywy przewodnie

Ciekawym pomysłem z humorem jest przypisanie do wesela motywu przewodniego.

Takim motywem może być np. wasza wspólna pasja, coś, do czego macie sentyment lub rejon, w którym mieszkacie. Zorganizować można wówczas wesele z elementami marynistycznymi lub kaszubskimi, a motywy te mogą przewijać się np., na wstążkach, winietkach i innych elementach dekoracyjnych np. podziękowaniach dla gości.

dekoracje na wesele Jak wybrać dekoracje na wesele? 5 2

Dekoracja światłem

Świetlna oprawa wesela doda mu elegancji. Jest to fajny sposób na nieinwazyjne dekoracje weselne. Lampiony, łańcuchy lampek i świece dopasujemy do każdego wnętrza. Można je podwieszać na suficie, antresolach. Lampiony ustawiać na podłodze, a świece na stołach w połączeniu z kompozycjami kwiatowymi, Wszystko można dobrać w odpowiednim stylu do danego wnętrza i klimatu wesela. Warto jednak wybierać naturalne ciepłe barwy, a bawić się jedynie kolorystyka ciepła lub zimna. Łatwo zepsuć klimat wesela wybierając modne sztuczne oświetlenie Led w kolorach od różowego po zielone. Takie barwy uważam za dobre na przyjęcia taneczne, a wesele jako elegancka uroczystość powinno pozostać wierne neutralnym barwom, które będą stanowić tło i dodatek do pozostałych dekoracji.

dekoracje na wesele Jak wybrać dekoracje na wesele? 6 1

Budżetowe dekoracje

A co jeśli na dekoracje sali nie chcecie wydawać wielu pieniędzy? Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie dekoracji w postaci pomponów. Jest to efektowny zamiennik odchodzących w zapomnienie balonów. Pompony mogą być zawieszane pod sufitem, a te mniejszych rozmiarów znajdą miejsce na stołach, użyte w kompozycjach. Mniej eleganckie niż kwiaty, ale przystroją wesele. Zastosowanie ozdobnych materiałów i wstążek również jest budżetowym rozwiązaniem.

Najważniejsze w planowaniu dekoracji bez względu gdzie odbywać się będzie wesele i jakim stylu jest kościół, jest umiar. Jeśli decydujemy się, że sami wykonamy dekoracje, warto poszukać inspiracji w internecie. Dobrze jest w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę kwiaty sezonowe. Pozwoli to na pewno przyoszczędzić na budżecie. Pamiętać jednak trzeba, że strojenie sali dla osoby niedoświadczonej może pochłonąć dużo czasu, którego zazwyczaj brakuje przed weselem. Może warto poszukać w okolicy pracowni dekoratorskiej, kwiaciarni lub doświadczonego florysty, który razem z wami dobierze dekoracje i odpowiednio zajmie się oprawa waszego wesela i ślubu.

Klaudia